Як бути суперсучасними батьками: поради психолога

/Files/images/cover_supercool.png

Бути в темі

Ніщо так не старить в очах молоді, як позиція: не читав, але засуджую. Не подобається молодіжна музика або модне захоплення? Спершу не пошкодуйте часу і розберіться, що там до чого.

Не обов’язково розділяти ці інтереси. Ніхто не вимагає від вас полювати на покемонів чи вчити елементи паркуру. Однак можна поцікавитися тим, про що час від часу згадує дитина. Дізнатися деталі в інтернеті — не проблема.

Не покладайтеся на враження людей свого віку, спробуйте усвідомити, чим заняття приваблює школярів.

Дотримуватися помірності

Бандана, довге волосся і тату? Сленг та легке хуліганство? Приміром, можете перелізти через паркан або голосно почитати вірші на зупинці. Вибачте, але це не додає вам молодості, а навпаки, робить «продуктом» минулого, що вже «знятий з виробництва».


І річ не в тім, що кожному віку личать свої звички, можете бути диваком — сучасна молодь до цього терпима. Але привертати до себе увагу зовнішністю чи скандалами — не в тренді.


Підлітки нині люблять помірність, а витівки роблять там, де це передбачено: на вечірках, з друзями по хобі або ж на відеокамеру.

Продовжувати вчитися

Раніше само собою вважалося, що старше покоління більше за інших знає про світ. Однак нині дитина може отримувати більш сучасні знання, а її гнучкий розум — краще їх міксувати.

Наука не стоїть на місці. Маленький тест. Ви вважаєте, що у світі чотири океани? А в Сонячній системі дев’ять планет? А все живе поділено на п’ять царств: тварини, рослини, гриби, бактерії і віруси? Ваші знання варто оновити.

Уже 18 років як виокремили п’ятий Південний океан, 12 років як визнали, що Плутон не відповідає вимогам до планет, тож у Сонячній системі їх нині тільки вісім.

І це — лише дрібка серед того, що змінилося з тих часів, як ви востаннє дивилися в підручники.

Розбиратися в нових технологіях

Щоб розмовляти з дітьми однією мовою, не доведеться ставати програмістом. Але гаджети й технології — та тема, яка зараз цікавить більшість дітей і підлітків.

Якщо ви не знаєте, чим AR відрізняється від VR, не чули, яку модель iPhone презентували останньою та не здатні порівняти різні месенджери, що заважає вам дізнатися про це більше? Варто лише захотіти.

Тільки не йдіть із цим до своїх сина чи доньки. Поспілкуйтеся краще з дітьми друзів, але не набридайте запитаннями. Дізнайтеся лише, про що зараз говорять та що в моді. А далі — Google в поміч! І респект від дитини забезпечений.

Жартувати

Будь-що можна подати легко, і вас будуть слухати. На жаль, серйозність та кам’яне обличчя багато хто вважає синонімом глибини. І навіть веселі люди перетворюються на зануд, коли говорять про щось зі своїми дітьми.

/Files/images/VID_20171020_002328-2.gif

Їх переслідує страх: якщо пожартувати, дитина триматиметься за панібрата та ігноруватиме накази. Усе навпаки: від монотонної промови будь-яка людина захищається, забуваючи більшу частину.

Читаєте нотації? Розкажіть на цю тему анекдот — дитина хоча б не забуде, про що йшлося. Однак пам’ятайте, що краще вже ніяких жартів, ніж старі та незграбні.

Бути «залайканим»

Інтроверти нині не в тренді. Сучасна людина багато спілкується. Звісно, діти і підлітки віддають перевагу соцмережам, але якщо ви противник віртуального спілкування, це ще не робить вас кимось допотопним.

Якщо у вашому житті є друзі, ви знайомі з цікавими людьми, маєте чимало контактів та обговорюєте справи за бізнес-ланчами, дитина вас зрозуміє. А от якщо ви спілкуєтеся лише з рідними і телевізором, звання «сучасний» вам не бачити.

Окреме питання про соцмережі. Якщо там є ваша сторінка, де кільканадцять фото і перепости котиків, це не підвищує ваш рейтинг в очах дитини. Якщо ви вже в інтернеті, то маєте бути «залайканим».

Варто спробувати проявити себе: цікаво писати хоча б про дорогу на роботу, знаходити яскраві матеріали в пабліках та розміщувати в себе, влучно коментувати.

Тоді син чи донька дійсно стане свідком вашого життя. Але це й обмежує: дитина —найприскіпливіший читач. Та й не все їй треба знати. Тож думайте, що писати.

Полюбляти ЗСЖ

Здоровий спосіб життя — це не лише про алкоголь чи куріння. А й про салат з майонезом на дивані. Нині й підлітки визнають, що дбати про своє тіло — «круто». Тож заняття спортом, походи до фітнес-центру, зважене харчування роблять вас дещо сучаснішим, ніж решта людей вашого віку.

Однак далеко не в усіх є до цього схильність чи бажання. Якщо ви належите до гурманів та сибаритів, впевнені, що зайві калорії — не привід втрачати спокій, це теж можна пояснити. Бо це — позиція.


Несучасним виглядає будь-який варіант, за якого ви хочете одного, а робите зі своїм здоров’ям інше.


Приміром, за роботою не помічаєте, що їсте, або ж фанатієте від футболу і водночас відростили «пивний» живіт.

Дивуватися

Якщо вас мало цікавить навколишній світ, ви не помічаєте нічого, окрім звичного життя, не вмієте бути безпосереднім і визнавати, що можете чогось не знати, ви — ходячий анахронізм.

Проте виправитися легко: озирніться навкруги і добряче чомусь здивуйтеся. Живі емоції та широко відкриті очі в будь-які часи роблять людину молодшою. А нині ця якість мегапотрібна.

Не вважати себе провидцем

«Я знаю, ким ти маєш стати», «Мені видніше, як краще» — звучить не дуже реалістично в наші часи, коли швидкість змін вражає. Нам не лише складно визначити, яка професія буде перспективною. Ми навіть не знаємо, які з них взагалі зникнуть, доки діти виростуть.


Нав’язувати думку — несучасно в будь-яких колах. А батьки з авторитарним стилем виховання — головне, чого соромляться сучасні діти.


Звісно, у них є гостра проблема вибору, адже варіантів забагато: від гуртків та друзів до майбутньої професії. Тож вони будуть вдячні, якщо ви навчите їх вибирати. Але не вибиратимете за них.

Кiлькiсть переглядiв: 580

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.